Skuteczne dochodzenie należności od spóźniających się i nieuczciwych kontrahentów krajowych i zagranicznych

Szanowni Państwo,

w ostatnich 15 latach mojej pracy z eksporterami, z firmami delegującymi swój personel za granicę, z agencjami pracy tymczasowej oraz z firmami outsourcingowymi działającymi w kraju i za granicą, a także z podmiotami zatrudniającymi w Polsce cudzoziemców i delegujących cudzoziemców do Polski, często byłem konfrontowany z długimi postępowaniami sądowymi, uchylaniem się dłużników w kraju i za granicą przed terminowymi płatnościami, sztuczkami procesowymi zagranicznych pełnomocników dłużników polskich firm i z generalną niewydolnością wymiaru sprawiedliwości orzekającego w sprawach biznesowych.

Aby przeciwdziałać tym patologiom, Zarząd Izby Pracodawców Polskich w dniu 30.04.2010 podjął uchwałę o ukonstytuowaniu Sądu Arbitrażowego przy Izbie Pracodawców Polskich.

Powołanie Sądu Arbitrażowego przy Izbie Pracodawców Polskich podąża za silnymi światowymi trendami coraz bardziej powszechnego korzystania z alternatywnych i polubownych dróg oraz środków rozwiązywania sporów, na podstawie prawa modelowego UNCITRAL i konwencji nowojorskiej z 1958 r.

Wyrok Sądu Arbitrażowego przy Izbie Pracodawców Polskich jest tytułem egzekucyjnym, który po nadaniu przez sąd państwowy klauzuli wykonalności nadaje się do egzekucji, podobnie jak wyrok sądu państwowego.
Wyrok Sądu Arbitrażowego przy Izbie Pracodawców Polskich dzięki konwencjom międzynarodowym (głównie konwencji nowojorskiej z 1958 r.) jest wykonywany obecnie w ponad 140 krajach świata.

Sąd Arbitrażowy przy Izbie Pracodawców Polskich jest więc idealnym rozwiązaniem dla Państwa firmy w sporach z zagranicznymi odbiorcami Waszych usług, ale także ze wszystkimi innymi kontrahentami w kraju i za granicą.

Wyrok sądu arbitrażowego zapada w ciągu kilku tygodni. Koszty postępowania są niższe, niż koszty postępowania przed sądem państwowym.
 Chciałbym rekomendować Państwu niniejszym wprowadzenie do wszystkich umów zawieranych przez Państwa (z wyjątkiem umów z pracownikami) z kontrahentami krajowymi i zagranicznymi.

„Wszelkie spory wynikające z niniejszej umowy lub powstające w związku z nią będą rozstrzygane przez Sąd Arbitrażowy przy Izbie Pracodawców Polskich w Warszawie, stosownie do Regulaminu tego Sądu obowiązującego w dacie wniesienia pozwu.”

„All disputes arising out of or in connection with this contract shall be settled by the Court of Ar­bitration at the Chamber of Polish Employers in Warsaw pursuant to the Rules of this Court binding on the date of filing the statement of claim.”

„Tous différends découlant du présent contrat ou en relation avec celui-ci seront tranchés par la Cour d’Arbitrage près de la Chambre des Employeurs Polonaises suivant le Règlement de cette Cour en vigueur à la date de soumission de la demande d’arbitrage.”

„Alle aus oder in Zusammenhang mit diesem Ver­trag sich ergebenden Streitigkeiten werden nach der an dem Tag der Einleitung der Schiedsklage gül­tigen Schiedsgerichtsordnung des Schiedsgerichts bei der Polnischen Arbeitgeberkammer in Warschau entschieden.”
 Taką klauzulę można zamieścić w zawieranej umowie, fakturze, rachunku, wymianie korespondencji, na piśmie, a nawet w innym możliwym do utrwalenia środku komunikacji, takim jak Internet, wymianie e-maili, telegramów, rozmów telefonicznych nagranych za zgodą stron; zwykle na końcu pisma, ale tak, aby stanowiła jego integralną część. Może to mieć też formę aneksu do umowy.
 Zagwarantuje to Państwu szybki, tani i skuteczny proces z kontrahentem/dłużnikem zagranicznym i polskim.
Więcej informacji o Sądzie Arbitrażowym przy IPP, o arbitrażu, a także przepisy prawa znajdziecie Państwo tutaj: www.ipp.org.pl/saipp

Tomasz Major
Prezes Zarządu
Izby Pracodawców Polskich 

Izba Pracodawców Polskich (www.ipp.org.pl) jest nieprzerwanie od roku 2006 największą organizacją polską zrzeszającą firmy zajmujące się delegowaniem pracowników, pracowników tymczasowych i zleceniobiorców za granicę, transgranicznym oraz nowoczesnym zatrudnieniem.

Izba Pracodawców Polskich jest też największą branżową organizacją w Polsce zrzeszającą firmy zatrudniające w Polsce cudzoziemców oraz delegujące cudzoziemców do Polski. Co roku z usług i wsparcia Izby Pracodawców Polskich korzysta ponad 2100 firm.

Misją IPP jest utrzymanie wysokiej zyskowności zatrudnienia przy jednoczesnym zagwarantowaniu wysokich realnych wynagrodzeń netto dla zatrudnianego w kraju i za granicą personelu. 

Przystąp do IPP, korzystaj ze wsparcia i zmieniaj rzeczywistość: http://ipp.org.pl/zostan-czlonkiem-ipp.html

 

Codzienne informacje o nowych przepisach na bezpłatnej aplikacji mobilnej

Wszystkie firmy zajmujące się transgranicznym zatrudnieniem, delegowaniem, zatrudnieniem cudzoziemców i nowoczesnymi oraz elastycznymi formami zatrudnienia otrzymują pożyteczne informacje n/t zmieniających się przepisów. Aby uzyskać bezpłatne informacje nie trzeba być członkiem żadnej organizacji branżowej. Wystarczy ściągnąć na swojego smartfona bezpłatna aplikację przeznaczoną dla działających w Polsce agencji pracy, firm outsourcingowych oraz podmiotów zajmujących się zatrudnianiem w Polsce cudzoziemców i kierowaniem personelu za granicę:

        Google Play  AppStore

Bezpłatne seminaria online dla firm delegujących pracowników za granicę, dla firm zatrudniających cudzoziemców w Polsce oraz dla agencji zatrudnienia operujących na polskim rynku

W każdy czwartek odbywają się bezpłatne spotkania dla firm delegujących pracowników za granicę, dla firm zatrudniających cudzoziemców w Polsce oraz dla agencji zatrudnienia operujących na polskim rynku. Zmiany polskich i europejskich przepisów o transgranicznym zatrudnieniu omawiane są na bieżąco z firmami na Bezpłatnych Spotkaniach Online, które odbywają się w każdy czwartek w godzinach od 10.00 do 14.00. w każdy czwartek odbywa się 8 bezpłatnych spotkań dla firm:

10.00   Delegowanie: zagadnienia podstawowe

Podczas spotkań poruszane są klasyczne problemy prawne, podatkowe i przede wszystkim ubezpieczeniowe związane z delegowaniem pracowników. 

10.30   Delegowanie: zagadnienia dla zaawansowanych

Podczas spotkania z firmami omawiane są najbardziej istotne i najtrudniejsze z punktu widzenia praktyki problemy prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe związane z transgranicznym zatrudnieniem. 

11.00   Delegowanie opiekunek do Niemiec

Podczas spotkań poruszane są najbardziej newralgiczne kwestie prawne, podatkowe i przede wszystkim ubezpieczeniowe nurtujące branżę. 

11.30   Delegowanie: sekcje branżowe (Budownictwa, Energetyki i Infrastruktury, Logistyczna, Metalurgiczna, Spożywcza) oraz sekcje krajowe (niemiecka, francuska, belgijska, skandynawska, niderlandzka)

Prawnicy Brighton&Wood omawiają aktualne zagadnienia nurtujące branże, w których delegowana jest największa ilość polskich pracowników. Uczestnicy dowiadują się o regulacjach dot. delegowania do najbardziej popularnych destynacji polskiego eksportu i polskiego delegowania. 

12.00   Nowoczesne stosunki zatrudnienia: praca tymczasowa, umowy cywilnoprawne, optymalizacje, zbiegi tytułów do ubezpieczeń

Uczestnicy dowiadują się o możliwościach legalnego korzystania z nowoczesnych stosunków zatrudnienia: outsourcingu, pracy tymczasowej, umów cywilnoprawnych, samozatrudnienia, zbiegów tytułów do ubezpieczeń. Dyskutowane są różnorakie – dopuszczalne przez prawo, orzecznictwo i praktykę kontrolną - modele optymalizacyjne.

12.30   Klub Kadrowo-Księgowo-Płacowy

Podczas spotkania z księgowymi, kadrowymi i pracownikami działów płac firm operujących w Polsce i w Europie prawnicy Kancelarii Brighton&Wood omawiają najtrudniejsze i budzące największe kontrowersje zagadnienia ze sfery prawa pracy, ubezpieczeń i podatków.

13.00   Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, delegowanie cudzoziemców do Polski i dalsze delegowanie cudzoziemców do innych krajów UE

Na spotkaniu omawiane są problemy prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe związane z zatrudnianiem cudzoziemców w Polsce, z delegowaniem cudzoziemców do Polski i z dalszym delegowaniem cudzoziemców przez Polskie firmy do innych krajów UE.

13.30   Nowości w prawie o delegowaniu, w zakresie zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i w zakresie nowoczesnych stosunków zatrudnienia

Prawnicy Brighton&Wood informują o zmianach prawie o delegowaniu, w zakresie zatrudnienia cudzoziemców w Polsce i w zakresie nowoczesnych stosunków zatrudnienia: outsourcingu, pracy tymczasowej, umów cywilnoprawnych, samozatrudnienia, zbiegów tytułów do ubezpieczeń. Uczestnicy dowiadują się o nowym prawie, orzecznictwie, interpretacjach i pomysłach na uelastycznienie zatrudnienia.

Wszystkie w/w spotkania są otwarte i bezpłatne dla wszystkich firm członkowskich IPP (Członkowie Zwyczajni – jedna osoba z firmy, Członkowie GOLD i Członkowie Premium – trzy osoby z firmy).

Pełna lista najbliższych Bezpłatnych Spotkań Online znajduje się tutaj: www.delegowanie.pl/online. Najbliższe Bezpłatne Spotkania Online już w najbliższy czwartek od godziny 10.00! Serdecznie zapraszamy! 

Przystąp do IPP i zagwarantuj sobie bezpłatne uczestnictwo we wszystkich spotkaniach online z naszymi ekspertami: http://ipp.org.pl/zostan-czlonkiem-ipp.html

 

Dokumentacja dla firm delegujących pracowników i zleceniobiorców za granicę, dokumentacja dla agencji pracy tymczasowej i dla firm outsourcingowych oraz dla wszystkich firm zatrudniających w Polsce cudzoziemców

Kancelaria Brighton&Wood przekazała Portalowi PracaCzasowa.eu oraz działającej przy IPP Sekcji Agencji Zatrudnienia i Outsourcingu obszerną publikację zawierającą wzory umów i innych dokumentów stosowanych w praktyce działalności agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych w Polsce. Publikacja jest niezwykle obszerna, zawiera ponad 150 stron umów, regulaminów, oświadczeń i innych standardowych i nietypowych dokumentów wymaganych przez prawo oraz wspierających działalność agencji pracy tymczasowej  i firm outsourcingowych. Dokumentacja została przygotowana starannie i przejrzyście oraz uwzględnia stan prawny w Polsce po 1.6.2017 r.

Dokumentacja dla agencji zatrudnienia i firm outsourcingowych jest czwartym tomem dokumentacji przygotowanym przez zespół Kancelarii Brighton&Wood.

Pozostałe trzy tomy zawierają: Dokumentację dla Pracownika Delegowanego, Dokumentację dla Zleceniobiorcy Delegowanego oraz Dokumentację dla Opiekunek Delegowanych do Niemiec. Cały komplet dokumentacji to ponad 500 stron umów, oświadczeń, regulaminów i innych dokumentów przydatnych w planowaniu i realizacji delegowania, transgranicznego zatrudnienia, zatrudniania cudzoziemców oraz funkcjonowania agencji zatrudnienia.  

 

W sporach z administracją (ZUS, PIP, administracja podatkowa) oraz z pracownikami i zleceniobiorcami przed sądami kluczowym orężem firmy delegującej są dokumenty. „Dokumenty w praktyce eksportowej bardzo często kreują rzeczywistość” – mawiają doświadczeni prawnicy. Faktem jest, że dowód z dokumentu jest bardziej wiarygodny, niż dowody ze świadków. Dlatego też należy do sporządzania dokumentów przywiązywać należytą wagę. 

Kancelaria Brighton&Wood przygotowuje kompleksową dokumentacje kontraktową oraz pracowniczą dla firm. Dokumentacja obejmuje nie tylko umowy, ale także regulaminy, oświadczenia i inne dokumenty towarzyszące. Słynne są na rynku „cyrografy” – oświadczenia znacząco utrudniające pracownikom dochodzenie roszczeń. System umów rekomendowany przez Brighton&Wood pozwala znacząco optymalizować koszty delegowania. Dokumentacja przygotowywana w Brighton&Wood jest wynikiem kilkunastu lat doświadczenia w obsłudze firm delegujących. Dokumentacja jest regularnie aktualizowana i dopasowywana do aktualnych trendów na rynku. 

Dokumentacja jest dostępna na specjalnych warunkach wyłącznie dla członków IPP. Przystąp do IPP i skorzystaj z obszernej dokumentacji. Formularz Członkowski (składka wynosi tylko 100 euro!!!): http://www.ipp.org.pl/standard 

 

Bezpłatny egzemplarz książki „Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Warszawa, czerwiec 2017 dla każdej legalnie działającej i rzetelnej agencji zatrudnienia i firmy outsourcingowej

1.6.2017 ukazała się obszerna książka poświęcona znowelizowanym przepisom o agencjach zatrudnienia: 

„Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce”, Tomasz Major (red.), Warszawa, czerwiec 2017 r.

Na ponad 600 stronach autorzy – wybitni praktycy obsługujący od ponad dwóch dekad polskie i zagraniczne firmy zajmujące się pracą tymczasową oraz szeroko rozumianym outsourcingiem – prezentują w sposób systematyczny, przejrzysty i przystępny prawne, podatkowe i ubezpieczeniowe aspekty pracy tymczasowej oraz stosowania nowoczesnych i elastycznych stosunków zatrudnienia. 

Książka zawiera obszerny komentarz do zmienionych w 2017 przepisów o zatrudnieniu pracowników tymczasowych, prezentuje w sposób syntetyczny najczęściej stosowane modele optymalizacyjne oraz wskazuje na zagrożenia i tendencje zmian w polskim prawie. Jest to obowiązkowa lektura dla każdego, kto zajmuje się pracą tymczasową, outsourcingiem, nowoczesnymi stosunkami zatrudnienia i optymalizacjami związanymi z zatrudnieniem.

Dla pracowników działów kadr i płac firm świadczących usługi, ale także dla firm będących odbiorcami usług, dla adwokatów, doradców podatkowych i radców prawnych niniejszy poradnik jest obowiązkowym narzędziem, z którego korzystać należy w codziennej pracy.

To imponujące dzieło – efekt zespołowej pracy całego teamu Kancelarii Brighton&Wood – jest prawdziwą kopalnią wiedzy – Encyklopedią Pracy Tymczasowej, Outsourcingu, Nowoczesnych Stosunków Zatrudnienia i Optymalizacji; to najszersza i pierwsza na polskim rynku tak kompleksowa publikacja.

Opis książki: www.PracaCzasowa.eu/2017

Zagadnienia poruszone w książce opisane zostały tutaj: www.PracaCzasowa.eu/2017-tematy

Książka ukazała się 1 czerwca 2017 roku pod patronatem honorowym Izby Pracodawców Polskich oraz pod patronatem merytorycznym Kancelarii Brighton&Wood.

Dla wszystkich agencji zatrudnienia przystępujących do IPP przewidziane zostały bezpłatne egzemplarze tej książki.

Przystąp do IPP: www.Delegowanie.pl/member i zapewnij sobie już dziś bezpłatny egzemplarz Encyklopedii Pracy Tymczasowej i Outsourcingu! 

Inne cenne książki dla firm przystępujących do IPP

Firmy przystępujące do IPP mają także do wyboru inne kompleksowe publikacje n/t delegowania, zatrudnienia cudzoziemców i transgranicznego zatrudnienia. Każde opracowanie jest warte 9.900,00 PLN, a dla firm członkowskich IPP przewidziane są bezpłatne egzemplarze na warunkach i w ilościach przewidzianych w regulaminach poszczególnych sekcji: http://ipp.org.pl/zostan-czlonkiem-ipp.html

Oto wykaz tych publikacji:

  • Delegowanie 2017 (767 stron, wydanie 2017, www.delegowanie.pl/2017)
  • Komplet 7 tomów Komentarzy do przepisów o transgranicznym zatrudnieniu (7 tomów, 3278 stron, wydanie 2014-2016, www.delegowanie.pl/komentarze)
  • Posting of Workers in Europe (620 stron, wydanie 2016, http://globalemployment.eu/book)
  • Praca tymczasowa, outsourcing i elastyczne stosunki zatrudnienia w Polsce (600 stron, wydanie 2017, www.PracaCzasowa.eu/2017)
  • Zatrudnienie Ukraińców w Polsce (250 stron, wydanie 2016)
  • Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce (340 stron, wydanie 2016)